, które podróżują 93 miliony mil od Słońca na Ziemię w około 8,5 minuty. Co godzinę wystarczająca ilość fotonów wpływa na naszą planetę, aby wygenerować wystarczającą ilość energii słonecznej, aby teoretycznie zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię przez cały rok.
Obecnie energia fotowoltaiczna stanowi zaledwie pięć dziesiątych jednego procenta energii zużywanej w Stanach Zjednoczonych. Ale technologia słoneczna poprawia się, a koszt jej słonecznego gwałtownie spada, więc nasza zdolność do wykorzystania dużej ilości energii słonecznej rośnie. Kiedy fotony uderzają w ogniwo słoneczne, wybijają elektrony z atomów. Jeśli przewody są podłączone do dodatniej i ujemnej strony ogniwa, tworzy obwód elektryczny. Kiedy elektrony przepływają przez taki obwód, wytwarzają elektryczność. Wiele ogniw tworzy panel słoneczny, a wiele paneli można połączyć ze sobą, tworząc układ słoneczny. Im więcej paneli można wdrożyć, tym więcej energii można się spodziewać. Panele słoneczne składają się z wielu ogniw słonecznych. Ogniwa słoneczne są wykonane z krzemu, podobnie jak półprzewodniki. Są zbudowane z dodatniej i ujemnej warstwy, które razem tworzą pole elektryczne, podobnie jak w akumulatorze. Fotowoltaika wytwarza prąd stały - co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Właśnie dlatego warto zainwestować w solary.
Panele słoneczne to urządzenia przetwarzające światło
Panele słoneczne to urządzenia przetwarzające światło na energię elektryczną. Nazywa się je panelami „słonecznymi”, ponieważ przez większość czasu najsilniejszym dostępnym źródłem światła jest Słońce, zwane przez astronomów Solem. Niektórzy naukowcy nazywają je fotowoltaiką, co w zasadzie oznacza „światło-elektryczność”.
Panel słoneczny to kolekcja ogniw słonecznych. Wiele małych ogniw słonecznych rozmieszczonych na dużym obszarze może współpracować, aby zapewnić wystarczającą moc, aby była użyteczna. Im więcej światła uderza w ogniwo, tym więcej elektryczności wytwarza, więc statki kosmiczne są zwykle projektowane z paneli słonecznych, które zawsze można skierować na Słońce, nawet gdy reszta ciała statku kosmicznego porusza się, podobnie jak wieżyczka czołgu celowane niezależnie od tego, dokąd zmierza czołg. Panele słoneczne są bardzo odporne. W porównaniu do alternatywnych źródeł zasilania zużywają się bardzo powoli. Ich skuteczność zmniejsza się o około 1–2 procent rocznie. Oznacza to, że po pięcioletniej misji, panele słoneczne będą nadal wytwarzać ponad 90% tego, co zrobili na początku misji. Fotowoltaika w dzisiejszych czasach cieszy się więc sporą popularnością.
Rozbłyski słoneczne, które są nieprzewidywalnymi silnymi atakami promieniowania, które mogą uszkodzić elektronikę wewnątrz paneli.
Mikrometeoryty, które są drobnymi kawałkami skały wielkości żwiru i innymi śmieciami kosmicznymi unoszącymi się w kosmosie, mogą zarysować lub pęknąć panele słoneczne. Koncentrator słoneczny oraz gruba warstwa szkła chronią przed nimi panele słoneczne. Oczywiście, jeśli ścieżka misji satelity zabierze ją ze Słońca. Solary staną się jeszcze bardziej popularne.
Panele słoneczne
Mówiąc najprościej, panel słoneczny działa, umożliwiając fotonom lub cząsteczkom światła wybijanie elektronów wolnych od atomów, generując przepływ prądu. Panele słoneczne składają się w rzeczywistości z wielu mniejszych jednostek zwanych ogniwami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika oznacza po prostu, że przekształcają światło słoneczne w elektryczność.
Panel słoneczny jest tworzony przez kilka ogniw. Każde ogniwo fotowoltaiczne jest w zasadzie kanapką złożoną z dwóch kawałków półprzewodnikowego materiału, zwykle krzemu - tego samego materiału stosowanego w mikroelektronice. Ogniwa fotowoltaiczne muszą ustanowić pole elektryczne - tylko wtedy będą działać w prawidłowy sposób. Pole magnetyczne, które występuje z powodu przeciwnych biegunów jest popularnym zjawiskiem w tych czasach. Aby uzyskać to pole, producenci domieszkują krzem innymi materiałami, nadając każdemu plasterkowi kanapki dodatni lub ujemny ładunek elektryczny.
W szczególności zaszczepiają fosfor do górnej warstwy krzemu, która dodaje do tej warstwy dodatkowe elektrony o ładunku ujemnym. Tymczasem dolna warstwa dostaje dawkę boru, co powoduje mniej elektronów lub ładunek dodatni. Wszystko to składa się na pole elektryczne na styku warstw krzemu. Następnie, gdy foton światła słonecznego wybije elektron bez elektronów, pole elektryczne wypchnie ten elektron ze złącza krzemowego. Solary w dzisiejszych czasach cieszą się więc ogromną popularnością, co z całą pewnością jest sporą zaletą dla naszego środowiska. Warto o tym pamiętać.